My Enel – Factura prin email – premii pt clientii care activeaza acest serviciu

myenel
Am vazut azi dimineata pe site-ul enel.ro ca in perioada 05.01-29.02.2012 Enel organizeaza Campania promotionala Ghiceste ce premiu iti aduce factura electronica

Pentru a participa la aceasta Campanie promotionala, clientii Enel Energie si Enel Energie Muntenia trebuie sa isi activeze sau sau sa aiba activat contul MyEnel si sa bifeze serviciul Factura electronica  si sa-l pastreze în aceasta stare cel putin pina în momentul extragerii si validarii cistigatorilor.  Prin activarea serviciului Factura electronica, in perioada Campaniei, se obtine o sansa la premiul saptaminal (pentru saptamina în care a fost activat serviciul) si una la extragerea finala. Optional, la activarea facturii pe email, clientul poate sa indice o adresa de email a unei persoane care i-a recomandat activarea acestui serviciu.

Premiile oferite în cadrul acestei Campanie promotionale constau intr-un numar de 10 iPad 2 (16Gb, Wifi+3G)

Regulamentul oficial al campaniei il puteti citi aici.

Am ales si eu in cursul zilei serviciul Factura electronica. Am incercat de mai multe ori pina am reusit, probabil erau prea multe solicitari in sistem. Dupa ce am bifat ca doresc Factura electronica si am acceptat conditiile pt activarea optiunilor am primit urmatorul mesaj de confirmare:

Stimate client,
Opțiunea dvs.a fost înregistrată. Veți primi următoarea factură în forma selectată. Dacă activarea/ dezactivarea a avut loc la o dată apropiată de cea de emitere a facturii, este posibil să mai primiți o factură în formatul de până acum.
Echipa Enel
Alte informatii despre Enel puteti citi aici.

12 comments for “My Enel – Factura prin email – premii pt clientii care activeaza acest serviciu

  1. lazarescu gheorghe
    31/01/2012 at 16:06

    Am incercat sa-mi deschid un cont pentru a primi factura electronica,dar nu am reusit.Am introdus numele utilizatorului si parola,iar dupa introducerea cod client(10139338) si cod eneltel(101385996),am primit mesajul ca nu exista corelare intre cele doua coduri.Poate ma ajutati in acest sens.Va multumesc…

    • 31/01/2012 at 21:08

      Buna seara,
      Nu am nici o legatura cu Enel, sunt un simplu client ca si dvs. Codul de client indicat de dvs vad ca are 8 cifre. La mine codul de client are 9 cifre, la fel ca si codul eneltel. Poate de aici vine eroarea.
      Eu mi-am creat fara probleme 3 conturi Enel (la adrese diferite) si totul a fost OK.
      Daca totusi nu e asta atunci puteti contacta direct Enel la clienti@enel.com sau info.ro@enel.com.

      Cu stima,
      Dan Cioca

  2. lazarescu gheorghe
    31/01/2012 at 22:05

    Buna seara.In primul rand vreau sa-mi cer scuze pentru eroarea facuta de a ma adresa dvs.crezand ca ma adresez ENEL.Va multumesc pentru indrumari,dar va asigur ca pe factura primita azi,Am codul de client este format din 8 cifre.Am sa tin cont de sfaturile dvs.si inca odata tin sa va multumesc.Noapte buna.

    • 31/01/2012 at 22:13

      Buna seara,

      Speram ca eroarea sa fie de la codul de client ! Toate cele 3 coduri de client ale mele au 9 cifre si am crezut ca toate codurile sunt asa !
      Nu e nici o problema ca v-ati adresat mie. Mi s-a parut util acest cont My Enel si de aceea am informat si pe altii despre acest cont. In timp s-a mai perfectionat si se anunta pe email emiterea facturii si perioada de citire a contorului.
      O seara buna in continuare.

  3. catalina ana
    23/01/2013 at 17:34

    eu nu mai am factura ca mi-o mancat-o cainele,cum pot afla cat am de platit?

    • dancioca
      23/01/2013 at 17:41

      Buna seara,
      Daca aveti cont MyEnel atunci vedea online factura. Puteti suna la Info Enel – 0800070809. Sau la adresa https://www.enel.ro/ro/clienti/contacte.htm gasiti detalii despre punctele de contact.
      Dan Cioca

  4. Puscas Iosif
    24/01/2013 at 19:39

    Buna seara, stimate domn Cioca. Incercand sa-mi fac un cont My Enel si nereusind am cautat prin preajma si am dat de Dvs. Vazand ca santeti amabil si ati mai dat lamuriri si altor “nepriceputi” Va rog ajutati-ma si pe mine si lamuriti-ma unde mama naibii gasesc codul Eneltel pe factura. Codul de client l-am gasit si are si la mine tot 8 cifre, dar un cod Eneltel nu vad nicaieri…
    Cu multumiri, Iosif P.

    • dancioca
      24/01/2013 at 22:21

      Buna seara,
      Codul de client la mine are 9 cifre si e pe factura sub adresa de corespondenta a dvs. Codul Eneltel (de 9 cifre) il gasiti in dreapta sus in chenarul gri, sub el este Info Enel 0800070809. De asemenea il gasiti si la mijlocul facturii, tot intr-un chenar gri la Informatii necesare platii. Contul MyEnel este doar pt furnizorul de electricitate Enel (nu pt Electrica). Va trimit pe email o factura Enel ca sa vedeti unde este codul Eneltel.
      Dan Cioca

  5. Potânc
    27/02/2013 at 14:15

    Am încercat să intru pe contul pe care il am deja creat și confirmat. EȘEC TOTAL !!!!! Cum să îmi vad factura sau să trimit citirea dacă nu se deschide contul ????? La nivelul societății dvs. de distribuție, acest lucru este ca o mare PATĂ NEAGRĂ !!!!
    Luați exemplu de la enel unde accesul la cont, factură citire etc. este de o simplitate pe care o înțeleg și copii de clasa întâi !! Am așteptat factura de regularizare ca să o plătesc întrucât ați făcut o estimare exorbitantă din burtă pe care nu am achitat-o !!!
    Servicii de toată jalea !!!

  6. Potânc
    27/02/2013 at 14:16

    Scuze… am crezut că pagina se referă la EON GAZ…. Ei sunt analfabeții….

    • dancioca
      27/02/2013 at 15:18

      Buna ziua,
      Am scris si despre Eon si despre noua versiune a contului Myline in articolul http://cioca.ro/2012/12/13/myline-de-la-e-on-o-noua-versiune/.
      La Eon se pare ca multi clienti intimpina dificultati. Vedeti si dupa multiplele comentarii la articol ! In decembrie 2012, cind s-a trecut la noua versiune, am vazut ca a mers ceva mai greu, dar acum, cel putin mie imi functioneaza.
      Dan Cioca