Eliberarea unei carti de identitate

ciIntrucit in luna viitoare imi expira valabilitatea cartii de identitate am cautat sa vad ce acte am nevoie. De citiva ani Serviciul de evidenta a persoanei a trecut de la Politie la Primarie. In Arad acest serviciu functioneaza in incinta centrului comercial Galleria Mall, din Calea Aurel Vlaicu nr. 225-235 (telefon 0257214474), dupa urmatorul program:

 

Primiri Acte

Eliberări Acte

LUNI

08:30 – 13:00
14:00 – 16:00

08:30 – 13:00
14:00 – 16:30

MARŢI

08:30 – 13:00
14:00 – 16:00

08:30 – 13:00
14:00 – 16:30

MIERCURI

08:30 – 13:00
14:00 – 16:00

08:30 – 13:00
14:00 – 16:30

JOI

10:30 – 13:00
14:00 – 18:30

10:30 – 13:00
14:00 – 18:30

VINERI

08:30 – 13:00

08:30 – 13:00
14:00 – 16:30

Informatii despre actele necesare pt diferite situatii (prima eliberare, expirare, preschimbare, schimbare domiciliu, resedinta, schimbare de nume, deteriorare, pierdere, furt, CI provizorie, etc) pe puteti gasi pe pagina Primariei Arad aici. Tot acolo am gasit si formularele care trebuiesc completate. Cerere pt eliberare cartii de identitate o puteti descarca si de aici.

Informatiile citite au fost exacte cu precizarea ca a mai trebuit si un dosar plic pt acte, acest lucru insa nu l-am gasit scris. De asemenea am vazut ca a fost suficient sa completez de mina cu litere de tipar formularul respectiv, fara sa fie nevoie sa fie dactilografiat.

Inainte da a ma aseza la rind am platit la caseria Directiei Fiscale a Primariei, din aceeasi locatie, taxa pt CI de 7 lei si tot aici puteam plati si taxa pt timbru fiscal de 5 lei. Eu avem timbru fiscal asa ca am platit doar cei 7 lei.Au fost citeva persoane la rind – la un ghiseu clasic cu geam (chiar daca termopan), iar actele si formularul completat au fost OK. In pretul platit a fost inclusa si poza, facuta de aceeasi persoana de a ghiseu. A trebuit sa predau si CI actuala asa ca pina peste doua saptamini nu am carte de identitate. Am intrebat ce fac daca ma opreste Politia si ma legitimeaza si mi s-a spus ca trebuie sa mentionez ca am depus CI pt pt preschimbare. O sa vad daca va fi intr-adevar asa si cei de pe teren pot verifica. Interesant este daca am nevoie sa ma legitimez la alte institutii (Banci, Finante, etc.). Sper sa nu am nevoie in aceasta perioada !

Imi amintesc ca in 2010, atunci cind mi-a expirat permisul de conducere, dupa ce am predat permisul vechi am primit o adeverinta provizorie valabila 15 zile. Permisul nou l-am primit prin Prioripost la citeva zile de la depunerea cererii, in aceeasi saptamina.

Actualizare 26.07.2013

Ieri 25.07.2013 am fost sa-mi ridic noua carte de identitate. Era gata si adresa era mentionata corect, identica cu cea din vechea carte de identitate. Singura difereanta e ca in noua CI este inscrisa cetatenia si nu mai sunt inscrise prenumele parintilor. Inteleg ca dupa pt CI emise incepind cu 2009 a intervenit aceasta modificare. Am citit recent in mass media ca din cauza ca in CI mai vechi nu este inscrisa cetatenia, turistii romani au avut probleeme la intrarea in Norvegia daca aveau CI emise inainte de anul 2009 !

10 comments for “Eliberarea unei carti de identitate

  1. mihai
    27/11/2013 at 20:10

    Multumesc pentru informatii.Mi-au fost de un real folos.Ramine o problema cea cu retinerea CI actuale fiindca eu treubuie sa trec cel putin de 2 ori pe saptamina in Ungaria si cu siguranta voi avea probleme.Data trecuta cind am schimba CI cind am primit-o pe cea noua mi-a luat-o pe cea veche si i-a taiat coltul astfel nu mai era valabila.Numai la noi se retin acte originale.

    • dancioca
      27/11/2013 at 21:16

      Buna seara,
      Ma bucur ca au fost de folos informatiile mele. Am insistat sa primesc macar o adeverinta (ca si la permisele de conducere) dar mi s-a spus ca nu e nevoie pt Politie. Si eu mai aveam nevoie de ex pt imputerniciri. Noroc ca am mai avut pasaport valabil !

      • mihai
        28/11/2013 at 20:34

        Buna seara
        Azi cind am trecut vama(eu de 4 ani stau in Ungaria)le-am explicat celor de acolo cum stau lucrurile cu CI si mi-au raspuns cu multa importanta ca pe acolo nu se trece fara carte de identitate(desi nu prea mi-o cere nimeni fiindca deja ma cunosc).
        M-am dus la Serviciul de Evidenta al Populatiei si SURPRIZA.O tinara binevoitoare mi-a spus ca in cazul meu pot pastra CI si sa aduc doar copie xerox dar cind primesc cea noua pe cea veche sa o predau.Mi se pare normal dar miine este o alta zi lucrurile se pot schimba.Pobabil va fi un alt functionar public.
        O seara placuta.

        • dancioca
          28/11/2013 at 22:18

          Buna seara,
          La mine era un tinar nu o tinara ! Deci doamnele sunt maibi nevoitoare. Inseamna ca ati fost mai insistent decit mine. Mi se pare normal sa fie pastrata cea veche si sa fie inlocuita doar cind aparea cea noua. Practic in timpul schimbarii omul nu are nici un act de identitate (daca intimplator nu are si pasaport)

      • 08/03/2015 at 19:16

        Cu cat timp inainte sa fac 18 ani pot sa dau actele pt buletin ?daca am rezervare p croaziera p data de 28 martie

        • dancioca
          08/03/2015 at 19:37

          Buna seara,
          Cred ca puteti depune actele cu 1-2 saptamini inainte de implinirea virstei de 18 ani. Cartea de identitate eliberata la 14 ani are valabilitatea pina in ziua cind impliniti 18 ani. Eliberarea noii carti de identitate s-a facut in 2 saptamini. Eventual puteti intreba la 0257214474 pt detalii.

  2. mihai
    29/11/2013 at 17:04

    VICTORIE!Am predat actele pentru CI si am reusit sa pastrez CI originale.A fost stresant dar am reusit.
    Oricum multumesc inca o data pentru descrierea procedurii.

    • dancioca
      29/11/2013 at 19:15

      Buna seara,
      Ma bur ca ati reusit sa pastrati CI-ul vechi pina il primiti pe cel nou. Asa mi se pare normal.

  3. Bia
    05/11/2014 at 16:09

    Buna ziua.. am o intrebare sunt in italia si am actele expirate (buletinul si pasaportul) imi pot lua foaie de drum de la consulatul roman de aici pentru a intra in tara dar eu as vrea sa vin inainte de sarbatori acasa pe data de 20 .. ma intrebam daca in data de 22 , 23 si 24 decembrie se poate face un pasaport sau un buletin ceva pentru a ma putea intoarce in italia la inceputul luni ianuarie..se paote face ceva in 2 3 zile? Au program cu publicul zilele acestea? Va rog sa ma ajutati.. Multumesc

  4. silviu bulgaru
    31/08/2015 at 08:47

    Aum2 saptamani mi-am pierdut CI . M-am prezentat la ghiseul de la Moll Galeria .Am constatat din nou ca in Romia in loc sa se faca ceva mai rau se strica. .Nu ma refer la timpul pierdut asteptand sa-mi vina randul.Prima incercare desi sunt vaduv trebuia sa depun certificat de casatorie aveam certificat de deces).Ajung in fata functionarului cu poza:care-mi cere alte documente care sa ateste ca sunt euNU am raspund dar ma aveti fotografiat la fiecare 2 ani in ultimii 8 ani(a tot treuit sa schimb domiciliul)Nu se poate sa fiti indentificat asa ! Se va trimite o foto la politie si un politist va veni la vecinii dvs sa va indentifice(oameni cu care nu stiu daca am schimbat de 3 ori un buna ziua pt ca nu ne vedem)Deci constatarea lor avand foto al meu la fiecare 2 ani nu e valabila de ce? se trimite la politie:cei 3 km au fost strabatuti in 5 zile Poate functie de domnil politist va mai dura inca 2 sai 3 zile pana face raportul care confirma niste necunoscuti ca eu exist Apoi din nou 5 zile inapoi la Moll galeria Inca 2/3 zile sa te puna pe lista si au trecut 30 zile.Unde sa pomenit in lumea asta asa ceva? Cred ca pana si in Burkina fasso primesti un petec de hartie direct de la seviciul respectiv ca existi.Pentru mine este de neinteles!Pe vremuri iti elibera politia un petec de hartie provizoriu astazi sau imbunatatit lucrurile confor directivelor Batai de joc !Tipic romanesc!