Programul Festivalului International de Teatru Nou 2016 din Arad

afis_festival_teatru_nou_2016Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad si Consiliul Local al Municipiului Arad organizeaza in perioada 7-15 mai 2016 cea de-a patra editie a Festivalului International de Teatru Nou.

7 mai 2016

Ora 19.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
PREMIERA:
Varful aisbergului de Antonio Tabares
Regia: Theodor-Cristian Popescu
Scenografia: Cosmin Ardeleanu
Producator: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 21.30, Platoul teatrului
Dancing Graffiti
Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs
Producator: Bandart, Ungaria
Coproducatori: Conflux, Teatrul Golem, Asociatia L1
Durata: 25 minute

Ora 22.00, Sala Studio
Apa de mina de Csaba Székely
Un proiect coordonat de Oana Stoica
Scenografia: Vladimir Iuganu
Producator: Teatrul ACT Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

8 mai 2016

Ora 19.00, Sala Studio
Sectiunea Focus TeenAGER
Pisica verde de Elise Wilk
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Irina Moscu
Producator: Teatrul pentru Copii si Tineret „Luceafarul” Iasi
Durata: 1h
Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 20.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
Operastracci, dupa o idee de Enzo Toma si Silvia Ricciardelli
Regia, dramaturgia si costumele: Enzo Toma
Scenografia: Lucio Diana
Producator: Centrul de Productie Teatrala Koreja, Lecce, Italia
Durata: 1h

Ora 21.30, Platoul teatrului
Dancing Graffiti
Coregrafia si interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs
Producator: Bandart, Ungaria.
Coproducatori: Conflux, Teatrul Golem, Asociatia L1
Durata: 25 minute

Ora 22.00, Sala Studio
Sectiunea Focus TeenAGER
PISICA VERDE de Elise Wilk
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Irina Moscu
Teatrul pentru Copii si Tineret „Luceafarul” Iasi
Durata: 1h

9 mai 2016

Ora 19.00, Sala Mare
Noul locatar de Eugène Ionesco
Regia: Gábor Tompa
Costumele: Corina Gramosteanu
Decorul & light-design: Helmut Stürmer
Producator: Teatrul „Nottara”, Bucuresti
Durata: 1h 20 minute (fara pauza)

Ora 21.00, Platoul teatrului
Dancing Graffiti
Coregrafia si interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs
Producator: Bandart, Ungaria.
Coproducatori: Conflux, Teatrul Golem, Asociatia L1
Durata: 25 minute

Ora 21.30, Sala Studio
SECTIUNEA FOCUS TeenAGER
Antisocial
Un spectacol de Bogdan Georgescu
Producator: Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h
Interzis persoanelor sub 15 ani!

10 mai 2016

Ora 17.00, Sala Mare
Directorul Executiv de Stig Larsson
Regia: Vladimir Anton
Scenografia: Tudor Prodan
Producător: Teatrul de Comedie Bucuresti
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)
Ora 19.00, Sala Studio
The Sunset Limited de Cormac McCarthy
Regia: Andrei si Andreea Grosu
Scenografia: Vladimir Turturica
Producator: Teatrul UNTEATRU Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 21.30, Sala Mare
SECTIUNEA FOCUS TeenAGER
The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett
Traducerea, regia si scenografia: Vlad Cristache
Producator: Teatrul Excelsior Bucuresti
Durata: 2h 40 minute (cu pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

11 mai 2016

Ora 18.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
Identitate de Márton Imola
Regia si coregrafia: Ferenc Fehér
Producator: Studio M, Sfantu-Gheorghe
Durata: 55 minute
Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 20.00, Sala Studio
Ibsen Incorporated
Un scenariu de Mihaela Michailov si Catinca Draganescu, dupa scrierile lui Henrik Ibsen
Regia: Catinca Draganescu
Scenografia: Bogdan Costea şi Andrei Morariu
Coregrafia: Mihaela Culda
Producator: ARPAS – Asociatia Romana pentru Promovarea Artelor Spectacolului si Teatrul de Comedie Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 22.00, Sala Mare
Femei / Barbati de Willy Russell
Regia: Vlad Massaci
Scenografia, Light Design: Andu Dumitrescu
Producator: Teatrul „Anton Pann” Ramnicu-Valcea
Durata: 1h 45 minute (fara pauza)

12 mai 2016

Ora 19.00, Sala Mare
Family Affairs de Rosa Liksom
Un spectacol de Radu Afrim
Decorul: Tudor Prodan
Costumele: Cosmin Florea
Producator: Teatrul Odeon Bucuresti
Durata: 2h 20 minute (fara pauza)
Avertisment: spectacolul conţine limbaj licentios, interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 21.30, Sala Studio
De fapt e frumos de Volker Schmidt
Decorul şi regia: Volker Schmidt
Costumele: Nina Kroschinske
Light-design: Botond Nosz
Producator: Teatrul German de Stat Timisoara
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 15 ani!

Ora 23.00, Club Flex
MaRó de Szekely Csaba
Regia: Andi Gherghe
Scenografia: Adrian Ganea
Producator: Yorick Studio, Targu-Mures
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)

13 mai 2016

Ora 17.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
SECTIUNEA FOCUS TeenAGER
Columbinus de Stephan Karam si PJ Paparelli
Regia: Horia Suru
Scenografia: Cristian Marin
Coregrafia: Sophie Duncan
Producator: Teatrul Municipal Baia Mare
Spectacol realizat in parteneriat cu The Dramatic Publishing Company, din Woodstock, Illinois, SUA
Durata: 2h 10 minute (cu pauza)
Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 21.00, cort, Piata „Avram Iancu”
In inima noptii – Episodul Lear
Cu insertii de George Banu si Monique Borie, dupa William Shakespeare
Scenariul, regia si ilustratia muzicala: Gavriil Pinte
Scenografia: Roxana Ionescu
Producator: Teatrul „Regina Maria” Oradea
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 22.30, Sala Mare
Concert: Subcarpati

14 mai 2016

Ora 11.00, Sala Studio
Autopsie (a unor crime nevinovate)
Dupa doua texte de Gérald Gruhn si Vasile Leac
Regia: Florin Didilescu
Muzica: Marius Stoica
Producator: Trupa de teatru licean francofon AMIFRAN – Asociatia Romana pentru Apararea si Cultivarea Francofoniei din Arad
Durata: 1h
Ora 18.00, Sala Mare
Vertij
Scenariul si regia: Mihai Maniutiu
Scenografia: Adrian Damian
Producător: Teatrul „Aureliu Manea” Turda
Durata: 1h
Interzis persoanelor sub 15 ani!

Ora 19.30, Sala Studio
Guppi de Vasili Sigariev
Regia: Mucsi Zoltán
Decorul: Albert Alpár
Costumele: Kiss Julcsi
Producator: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)

Ora 21.00, Club Flex
Respiratii de Duncan Macmillan
Regia, conceptul scenografic, Light & Sound design: Radu-Alexandru Nica
Producator: Teatrul pentru Copii si Tineret „Ariel” Targu-Mures
Durata: 1h 40 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 23.00, Cafe Boeme Teatru
CONCERT: Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers

15 mai 2016

Ora 17.00, Sala Studio
Aglaja dupa Aglaja Veteranyi
Dramatizarea: Alina Petrica
Conceptul si coregrafia: Stefan Lupu
Costumele: Cristina Milea si Elena Gheorghe
Producator: Centrul Cultural European pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
Durata: 1h 40 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!
Ora 19.00, Sala Mare
Anul disparut. 1989 de Peca Stefan
Regia: Ana Margineanu
Decorul si costumele: Anda Pop
Producator: Teatrul Mic Bucuresti
Durata: 1h 50 minute (fara pauza)

Ora 21.30, Sala Studio
(D)efectul Placebo
Creatie colectiva
Conceptul si coregrafia: Stefan Lupu
Instalatia scenografica: Elena Dobanda si Andreea Simona Negrila
Producator: Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 14 ani!

Sursa: www.teatrulclasic.ro

Prețul unui bilet este de 10 lei, indiferent de vârstă, iar la concertul trupei „Subcarpați”, biletul costă 20 lei.

În timpul festivalului, desfășurat în perioada 7 – 15 mai 2016, agenția de bilete a teatrului va fi deschisă conform programului:
– de luni până vineri: între orele 10:00 – 14:00 şi 17:00 – 19:00
– sâmbătă şi duminică: între orele 10:00 – 12:00 şi 17:00 – 19:00

Agenția va fi închisă în perioada 30 aprilie-2 mai 2016.
Biletele pot fi achiziționate şi online, pe www.biletmaster.ro.

Sursa: Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *